Szkoła

Warunki jakie trzeba spełnić aby wykonywać zawód ratownika medycznego:

Zgodnie z Ustawą o Państwowym Ratownictwie Medycznym , zawód ratownika medycznego w Polsce może wykonywać osoba, która:
  • 1) posiada pełną zdolność do czynności prawnych;
  • 2) posiada stan zdrowia pozwalający na wykonywanie tego zawodu;
  • 3) wykazuje znajomość języka polskiego w stopniu wystarczającym do wykonywania tego zawodu;
  • 4) spełnia następujące wymagania:
  • a) ukończyła studia wyższe na kierunku (specjalności) ratownictwo medyczne lub
  • b) ukończyła publiczną szkołę policealną lub niepubliczną szkołę policealną o uprawnieniach szkoły publicznej i posiada    dyplom potwierdzający uzyskanie tytułu zawodowego "ratownik medyczny", lub
  • c) posiada dyplom wydany w państwie innym niż: państwo członkowskie Unii Europejskiej, Konfederacja Szwajcarska lub państwo członkowskie Europejskiego Porozumienia o Wolnym Handlu (EFTA) - strona umowy o Europejskim Obszarze Gospodarczym, uznany w Rzeczypospolitej Polskiej za równoważny z dyplomem uzyskiwanym w Rzeczypospolitej Polskiej, potwierdzającym tytuł zawodowy ratownika medycznego, lub
  • d) posiada kwalifikacje do wykonywania zawodu ratownika medycznego nabyte w państwie członkowskim Unii Europejskiej, Konfederacji Szwajcarskiej lub państwie członkowskim Europejskiego Porozumienia o Wolnym Handlu (EFTA) - stronie umowy o Europejskim Obszarze Gospodarczym, uznane w Rzeczypospolitej Polskiej zgodnie z ustawą z dnia 26 kwietnia 2001 r. o zasadach uznawania nabytych w państwach członkowskich Unii Europejskiej kwalifikacji do wykonywania zawodów regulowanych.

Uzyskanie tytułu zawodowego ratownika medycznego:

Uwaga! Żaden kurs lub inne szkolenie nie zapewnia uzyskania tytułu ratownika medycznego. Warunkiem jest ukończenie uczelni medycznej.

Reasumując powyższe zapisy z Ustawy o Państwowym Ratownictwie Medycznym, obecnie istnieją dwie drogi uzyskania tytułu ratownika medycznego:

Po ukończeniu szkoły średniej  można rozpocząć edukację w dwu letnim Medycznym Studium Policealnym. W przypadku studium nie jest wymagana matura. Edukacja kończy się Egzaminem Państwowym który składa się z części teoretycznej i praktycznej.

Druga możliwość to 3 letnie Studia na poziomie licencjata. Warunkiem tutaj oczywiście jest szkoła średnia z maturą.

Szczegóły dotyczące kształcenia ratowników, przedmioty, zajęcia praktyczne, warunki rekrutacji oraz inne ważne  informacje można znaleźć na stronach internetowych uczelni oraz na naszym forum serwisowym w dziale Edukacja.

Obecnie ustawa nie rozgranicza ratowników i ich uprawnień po studium i po licencjacie. Ratowników medycznych obowiązuje doskonalenie zawodowe. Jest to 5 - letni  okres w którym ratownicy muszą zdobyć 200 punktów edukacyjnych. Jeżeli ten warunek nie zostanie spełniony ratownik traci swoje uprawnienia zawodowe.
Docelowo planowane jest kształcenie ratowników medycznych tylko na poziomie licencjackim, a 2 - letnie szkoły medyczne mają zostać zlikwidowane. Termin likwidacji studium nie został jednak ściśle określony. Obecnie  brakuje wykwalifikowanych ratowników medycznych, likwidacja szkół mogłaby pogorszyć tą sytuację. Część personelu właśnie w tych szkołach uzupełnia swoje wykształcenie np. sanitariusze i kierowcy którzy nie posiadali wykształcenia medycznego. Taki wymóg nakłada na nich Ustawa o PRM .